(E)Moc(č)ní hrdinovia sociálnych sietí

Autor: Jana Lukáčová | 24.3.2018 o 16:33 | Karma článku: 2,46 | Prečítané:  530x

Vo virtuálnych diskusiách, ako aj tých osobných, môžeme pozorovať správanie ľudí sprevádzané tým, že nedokážu viesť vecnú diskusiu v KONTEXTE.

Prekážkou, ktorá im v tom bráni je nazvime to"emočná clona", pre ktorú je ich pozornosť odvádzaná na poháňanie vlastných právd a boj proti nepriateľovi, objektívne skutočnosti zostávajú pritom ignorované. Prijatie faktov, tak ako sú, by pre nich znamenalo čeliť svojim nespracovaným traumám a to býva pre nás všetkých neraz veľmi ťažké... Správanie týchto ľudí vykazuje v diskusiách nasledovné znaky:

(nižšie uvedené príklady vychádzajú z komentárov z dávnejšej diskusie k prípadu kúpajúcej sa pani v burkini na kúpalisku Aquacity, ktorá prebehla na Facebooku)

  • FABULÁCIA, PREKRÚCANIE VYJADRENÍ  INÝCH

Prifarbenie skutočnosti s cieľom diskreditovať inú osobu, ktorej vyjadrenia sú pre nás nepohodlné.

Diskutujúci 1: „..určitú dobu som strávila v Egypte, mimo turistických centier, s domácimi...“ 
Diskutujúci 2: „bola tri dni v Egypte, takže moslimský národ dokonale pozná“ 

  • NESCHOPNOSŤ DRŽAŤ SA KONTEXTU, ODVÁDZANIE OD PODSTATY 

Odvracanie vlastnej pozornosti a/alebo pozornosti iných od (vnútorného) konfliktu medzi realitou a tomu, čomu potrebujeme veriť a/alebo chceme, aby iní verili.

Diskutujúci 1: „...nikde nie je uvedené, že burkini v Aquacity sú výslovne zakázané...“
Diskutujúci 2: „Dobre ber lyžiarsku vystroj a chod na kúpalisko...a skoč v tom do vody...veď tiež na kúpaliskách nemáš napísané že nemôžeš...“

  • PAUŠALIZÁCIA/POVRCHNÉ ZOVŠEOBECŇOVANIE 

Automatické prenášanie vlastnej skúsenosti alebo skúsenosti niekoho iného v konkrétnej situácií (s konkrétnymi ľuďmi) na celú populáciu osôb charakterizujúcu spoločný znak (napr. náboženstvo). 

V diskusii bol zdieľaný komentár pána, ktorý popisoval nepríjemnú skúsenosť so ženami v burkini na pláži vo Francúzsku, ktoré mali kožné ochorenia a i., táto skúsenosť bola automaticky prenesená na spomínanú pani na kúpalisku v Aquacity (pričom v čase diskusie neexistoval žiaden dostupný fakt o tom, že dotyčná žena trpela akýmkoľvek ochorením, resp. že nedodržiavala hygienu na kúpalisku).

  • ZOSMIEŠŇOVANIE, ÚTOKY A „POTĽAPKÁVANIE SA“

Predostieranie faktov, resp. vecné, nestranné komentáre  sú pre emočných hrdinov veľmi nepríjemnou konfrontáciou, kedy prežívajú značný diskomfort. Potrebujú polarizáciu – vidieť v iných buď priateľa alebo nepriateľa, nestrannosť ich vykoľajuje. Skôr alebo neskôr sa budú usilovať „dať vás dole“, ako svojich nepriateľov zosmiešňovaním a osobnými útokmi. Vo veľkej miere k tomu potrebujú iných podporovateľov, aby sa vzájomne utvrdzovali vo „svojej pravde a viere“ a ospravedlňovali svoje správanie..

Spúšťačom emočnej clony môže byť u každého iný „kľúč“ –  napr. u niekoho  je to „moslim“ alebo „utečenec“, u iného „alternatívna medicína“, „anti-vakcineri“, „Soros“, čokoľvek. Preto pri diskusii na niektoré témy nemusíme mať problém fakty prijať v kontexte a diskutovať o nich nestranne, konštruktívne, zatiaľ čo pri iných to už jednoducho nejde.

Ak si svoju emočnú clonu neuvedomujeme stávame sa ľahko obeťou manipulácie rôznych záujmových skupín (https://www.tyzden.sk/spolocnost/47142/volby-sa-pomocou-dat-z-facebooku-ovplyvnuju-cambridge-analytica-je-len-spicka-ladovce/).

Ľudia trpiaci silnou emočnou nerovnováhou začnú meniť svoje správanie väčšinou až po silnom zemetrasení vo svojom živote, ktoré ich vedie k uvedomeniu, že oni sú v prvom rade tí, ktorí majú problém a začnú ho riešiť. Alebo si to uvedomia (bohužiaľ) až vo chvíľach, keď je už na zmenu neskoro.

Epidémia emočných hrdinov na sociálnych sieťach (a nielen tu)  je však dôkazom toho, že naša spoločnosť robí niekde pri výchove generácii fatálnu chybu...

Čo robiť v prípade, ak sa ocitneme v diskusii s takýmito hrdinami?

  • držme sa skutočnosti (faktov), v prípade, ak sú v diskusii ešte ľudia, ktorí majú o konštruktívnu diskusiu záujem, ak nie diskusiu opusťme,

  • nevracajme údery späť – necháme sa tak vtiahnuť do pasce hry, v ktorej neexistuje víťaz,

  • zamerajme pozornosť na seba – na to, čo v nás komentáre iných vyvolali (potrebujeme prijať a prejaviť, to čo sami cítime, aby sme obnovili vlastnú vnútornú rovnováhu a teda objektívnosť).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kočnera volali Brucho. Tóth sa potajme radil s hovorcom Penty

Tóth sa Kočnerovi obrátil chrbtom.

Stĺpček Petra Schutza

Tóthovi by viac slušalo mlčať a ani nehlesnúť

Keby Tóth nebol utajený svedok, čučal by v kolúznej väzbe s Kočnerom a spol.

DOMOV

Pellegrini už Glváča vypočul. Časti jeho obhajoby nesedia

Glváč bol na koberčeku u Pellegriniho.


Už ste čítali?